روش های تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب | متخصص قلب اصفهان

روش های تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب چیست؟

در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان قصد بررسی روش های تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب را داریم.

  • پزشک ممکن است صدای سوفله قلبی یا دیگر صداهای غیرطبیعی را با استتوسکوپ بشنود. صداهای قلبی به علت عبور خون از دریچه های قلبی غیر طبیعی یا حرکت غیر طبیعی دریچه ها می باشد.
  • آزمایشات اولیه معمولاً شامل اشعه ی ایکس قفسه سینه و الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب می باشد.
  • اسکن سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرام، می تواند تشخیص را تأیید کند.
  • آزمایشات دیگر مانند سی تی اسکن و ام ار آی، می توانند به ارزیابی شدت شرایط کمک کنند.
  • کاتتریزاسیون قلبی ممکن است برای ارزیابی شدت مشکل دریچه قلب انجام شود. در این آزمایش، یک لوله ی نازک به نام کاتتر وارد رگ خونی کشاله ران پا یا شریان مچ دست می شود. این کاتتر به سمت قلب هدایت می شود و سپس دستگاه کوچکی در بالای کاتتر، می تواند فشار روی هر دو طرف دریچه قلب را اندازه گیری کند.

مطلب پیشنهادی : جراحی جهت درمان نقص دیواره بین بطنی یا VSD

راه کارهای درمانی بیماری دریچه قلب

با توجه به نوع دریچه و شدت مشکل دریچه قلب، روش های درمانی متفاوتی انجام می شوند.

علل و علائم بیماری دریچه قلب چیست؟ | متخصص قلب اصفهان

مصرف دارو

موارد خفیف ممکن است نیازی به مصرف داروی منظم نداشته باشند. برخی از داروها ممکن است برای کمک به تسکین علائم یا کمک به پیشگیری از عوارض تجویز شوند. برای مثال داروهای مهارکننده ی آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، داروهایی هستند که به کاهش مقدار کار قلب کمک می کند. همچنین این داروها ممکن است برای تسکین علائم نارسایی قلبی تجویز شوند.

قرص های “آب” یا ادرارآور:

معمولاً در صورتی که دچار تنگی نفس هستید، تجویز می شوند. این قرص ها باعث می شوند کلیه ها ادرار بیشتری تولید کنند. این کار باعث دفع خون و مایعات اضافی می شود که ممکن است با فشار برگشتی از قلب، در ریه ها یا دیگر بخش های بدن جمع شوند.

اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستید، چندین دارو می توانند به آهسته کردن ضربان قلب کمک کنند. این دارو ها شامل مسدود کننده های بتا، مسدود کننده های کانال کلسیم و دیگوکسین هستند. شوک وارد کردن به قلب با جریان الکتریکی (کاردیوورژن) نیز برای افرادی استفاده می شود که به عنوان یکی از عوارض بیماری دریچه قلب، به فیبریلاسیون دهلیزی دچار شده اند.

داروی ضد انعقاد خون:

معمولاً زمانی تجویز می شود که شما دچار فیبریلاسیون دهلیزی شده اید. این دارو به جلوگیری از تشکیل لخته های خونی کمک می کند.

| صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون |

انجام جراحی

در برخی موارد ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه ی قلب، به جراحی نیاز باشد. جراحی، تا حد زیادی به بهبود بسیاری از موارد شدید مشکلات دریچه ی قلبی، کمک می کند و درصد موفقیت بسیار بالایی دارد.

 


مطالعه بیشتر :

نحوه سکین عوارض قرص آتورواستاتین

تاثیرات مصرف داروهای ضد افسردگی بر قلب

راهکارهای پیشگیری و درمان ترومبوز ورید عمقی در بارداری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *