متخصص قلب اصفهان آنژیوگرافی چه تفاوتی با آنژیوپلاستی دارد؟

 تفاوت آنژیوگرافی با  آنژیوپلاستی :  آنژیوگرافی یک روش تشخیصی است در حالی آنژیوپلاستی ،یک روش مؤثر درمانی است که همان زمان با آنژیوگرافی قابل انجام است. در این عمل، یک سیم خیلی باریک به ضخامت مو وارد رگ کرونر می شود و روی این ریل باریک، نخست بالن و سپس استنت عبور داده می شود. با اتساع بالن، استنت (فنر) به دیواره ی رگ می چسبد و باعث باز شدن رگ قلب می شود که تنگی مجدد رگ تا 95 درصد جلوگیری شود.

این روش در اغلب موارد جایگزین جراحی قلب باز شده است. اگرچه در موارد کمتری هنوز جراحی، روش مؤثرتری است و باید کماکان به عنوان روش برتر به بیمار معرفی شود.

اگربیمار از طریق شریان مچ دست آنژیو گرافی وآنژیو پلاستی شود می تواند از تخت بیرون بیاید و راه برود بدون آن که نیازی به بستری چند ساعته بعد از آنژیو داشته باشد. و این یعنی آن که مهلک ترین بیماری تاریخ بشر به طور سرپایی با کمترین عوارض، قابل درمان است.

در دهه های اخیر کاهش تحرک فیزیکی، افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر دیابت، چربی خون و پر فشاری خون و همچنین مصرف دخانیات باعث شیوع بیشتر بیماری‌ تنگی عروق قلب در ایران شده و به تبع آن سکته قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش یافته است. شایع ترین علت مرگ و میر در جهان، بیماری های قلبی است.

در ایران متأسفانه هم سن شیوع بیماری های قلبی–عروقی پایین آمده است و هم آمار ابتلاء به این بیماری افزایش پیدا کرده است. ولی خبر خوب آن است که  امروزه با روش های تشخیصی دقیق تر و درمان های مؤثرتر و عملی تر و ساده تری نظیر آنژیوپلاستی، درمان این بیماری اغلب با سرعت و حتی به گونه ی سرپایی یا حداکثر بستری یک روزه قابل انجام است.

سیتی آنژیو گرافی

سی تی آنژیوگرافی یک روش تشخیصی جدید است که با سی تی اسکن انجام می شود و در مراکز مجرب تا 95 درصد دقت دارد .البته در این روش مقدار ماده حاجب استفاده شده با روش آنژیوگرافی برابر است تنها تفاوت این است که کتتری وارد رگ بیمار نمی شود وبه صورت سرپایی انجام می شود.

اگر احتمال بالینی بیماری عروق کرونر زیاد باشد مثل مواردی که سکته قلبی یا آنژین ناپایدار وجود داشته باشد از همان ابتدا باید آنژیوگرافی انجام شود و سی تی آنژِیو گرافی کمکی نخواهد کرد.
سی تی آنژیوگرافی عمدتا در مواردی قابل توصیه است که احتمال متوسطی برای تنگی شرایین قلب وجود داشته باشد.

آنژین صدری چیست؟

عروقی که به خودِ قلب خونرسانی می کنند، اگر دچار گرفتگی شوند، بسته به مقدارِ گرفتگی، فرد را حین فعالیت و یا استراحت دچار علایم می کنند که دردهای آنژینی یا همان آنژین صدری نامیده می شود.

امیدواریم که مطلب و مقاله آموزشی  تفاوت آنژیوگرافی با  آنژیوپلاستی برای شما مفید بوده باشد.


دکتر مهرداد طاهریون

دکتر مهرداد طاهریون

متخصص قلب و عروق 

فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترو نشن

والولوپلاستی و پریفرال اینترونشن

 

برای آشنایی بیشتر و اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب دکتر به بخش تماس با ما  سایت مراجعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات برای آقای دکتر مهرداد طاهریون ارسال نمایید