تشخیص بیماری کاردیومیوپاتی | متخصص قلب اصفهان

تشخیص بیماری کاردیومیوپاتی

پزشک با توجه به سوابق پزشکی و خانوادگی، معاینه فیزیکی و نتایج آزمایشات و روش‌ها، کاردیومیوپاتی را تشخیص می‌دهد.

متخصصان

غالباً یک متخصص قلب و عروق، کاردیومیوپاتی را تشخیص و درمان می‌کند. یک متخصص قلب در تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی تخصص دارد.

تاریخ پزشکی و خانوادگی

پزشک می‌خواهد در مورد سابقه پزشکی اطلاعاتی کسب کند. او می‌خواهد بداند چه علائم و نشانه‌هایی دارید و چه مدت است که آن‌ها را نشان می‌دهید. او همچنین می‌خواهد بداند که آیا کسی در خانواده تان به کاردیومیوپاتی، نارسایی قلبی یا ایست ناگهانی قلبی دچار شده است.

معاینه بدنی

پزشک برای شنیدن صداهایی که ممکن است کاردیومیوپاتی باشد، معایناتی را انجام می‌دهد. این صداها حتی ممکن است نوع خاصی از بیماری را نشان دهند. به عنوان مثال، بلندی صدا، زمان و محل سوفل قلب ممکن است نشان دهنده کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسدادی باشد (نارسایی قلب اغلب در مراحل بعدی کاردیومیوپاتی ایجاد می‌شود).

علائم جسمی همچنین در تشخیص کاردیومیوپاتی به پزشک کمک می‌کنند. تورم مچ پا، پاها، شکم یا رگ‌های گردن، تجمع مایعات را نشان می‌دهند که نشانه نارسایی قلبی است. پزشک ممکن است علائم و نشانه‌های کاردیومیوپاتی را در طی یک معاینه معمول مشاهده کند. به عنوان مثال، او ممکن است سوفل قلب را بشنود یا ممکن است نتایج آزمایش غیر طبیعی تان را مشاهده کند.

تشخیص بیماری کاردیومیوپاتی | متخصص قلب اصفهان

تست‌های تشخیصی بیماری التهابی عضله قلب

پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را برای تشخیص کاردیومیوپاتی توصیه کند:

آزمایش خون

در طی آزمایش خون، مقدار کمی خون از بدن گرفته می‌شود، که اغلب با استفاده از یک سوزن از رگ بازوی کشیده می‌شود. این روش معمولاً سریع و آسان است، اگرچه ممکن است باعث ناراحتی کوتاه مدت شود. آزمایش خون به فرد اطلاعاتی در مورد قلب ارائه می‌دهد و به او کمک می‌کند تا سایر شرایط را رد کند.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی (اکو) آزمایشی است که با استفاده از امواج صوتی تصویری متحرک از قلب را ایجاد می‌کند. تصویر نشان می‌دهد که قلب چقدر خوب کار می‌کند و اندازه و شکل آن را نیز نشان می‌دهد. اکو انواع مختلفی دارد، از جمله اکو استرس. این تست به عنوان بخشی از یک تست استرس انجام می‌شود. اکو استرس می‌تواند نشان دهد که آیا جریان خون در قلب کاهش یافته است یا نشانه‌ای از بیماری کرونر قلب است یا خیر.

سنجش استرس

هنگامی که قلب به سختی کار می‌کند و تند می‌زند، تشخیص برخی از مشکلات قلبی آسان تر است. در طول تست استرس، ورزش می‌کنید (اگر توانایی ورزش ندارید به شما دارو داده می‌شود) تا قلب کار کند و در حین انجام آزمایشات قلب سریعا به تپش درآید. این آزمایشات ممکن است شامل اسکن قلب هسته‌ای، اکو و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) قلب باشد.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالعه بیشتر :

خواص دارچین برای فشار خون

کاردیومیوپاتی یا بیماری التهابی عضله قلب

بررسی انواع کاردیومیوپاتی