متخصص قلب اصفهان آنژیوگرافی اصفهان

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی یک روش تشخیصی بیماری رگهای قلب یا سایر ارگان ها مثل مغز کلیه احشا و اندام ها می باشد.

آنژیوگرافی عروق قلب از طریق شریان کشاله ران یا شریان مچ دست انجام می گردد که بعد از تزریق ماده بی حسی در موضع یک لوله پلاستیکی باریک به نام شیت وارد شریان میشود و در محل فیکس میگردد. سپس لوله های پلاستیکی باریک و بلند به نام کتتر از داخل شیت سمت قلب هدایت می شود. این هدایت تحت فلوروسکوپی یاهمان اشعه ایکس انجام می گردد پزشک حین کار مسیر کتتر را مرتباً نگاه می کند وآنرا دنبال میکند. وقتی نوک کتتر وارد مدخل عروق قلب شد مواد حاجب یا همان مواد رنگی به داخل رگ تزریق می شود و همزمان توسط دستگاه آنژیوگرافی فیلم گرفته می شود پزشک با مشاهده دقیق فیلم ها متوجه تنگی رگهای قلب می شود. در پایان آنژیوگرافی کتتر ها خارج می شود و بیمار از اتاق آنژیوگرافی یا همان کَت لَب به اتاق مراقبتهای بعد از آنژیو گرافی یا پُست کت انتقال می یابد.

در پست کت شیت شریانی از کشاله ران خارج میشود با فشار مستقیم دست خونگیری یا هموستاز انجام می شود و بعد از ۱۵ دقیقه یا بیشتر فشاربرداشته میشود در صورت اطمینان از عدم خونریزی کیسه شن به مدت ۳ الی ۴ ساعت روی کشاله ران بیمار گذاشته می شود. وپس ازآن بیمار اجازه حرکت خواهد داشت.
آنژیوگرافی از طریق شریان مچ دست یا رادیال به همان صورت می باشد با این تفاوت که در پایان کار شیت شریانی از شریان مچ دست خارج و یک مچ بند پلاستیکی روی محل گذاشته می شود تا از عدم خونریزی اطمینان حاصل گردد.

در این روش بیمار از همان ابتدا میتواند راه برود یا در صورت اجازه پزشک غذا بخورد و احساس راحتی بیشتری دارد.
انتخاب روش آنژیوگرافی بر عهده پزشک معالج و تمایل بیمارمی باشد.

آنژیوپلاستی یا بالون و استنت چیست؟

بعد از آن که آنژیوگرافی انجام شد پزشک معالج فیلم های آنژیوگرافی را با دقت مرور می کند و در صورت مشاهده تنگی های شدید و علامت دار بودن بیمار بر اساس شرایط بیمار و شرح حال او تصمیم به انجام آنژیوپلاستی بالون و استنت گذاری گیرد در این روش شیت در محل کشاله ران یا شریان مچ دستی باقی می ماند ولی کتتر های تشخیصی عوض میشوند و جای خود را به کتتر هایی به نام گایدینگ می‌دهند وسایل مخصوص کار توسط پزشک از داخل گایدینگ به داخل عروق قلبی فرستاده می شود این وسایل شامل سیمهای بلند و باریکی هستند که وایر نام دارند بعد از آنکه وایر در داخل رگ قلب مستقر شد نوبت به بالون می‌رسد. بالون یک استوانه پلاستیکی کوچک قابل اتساع است که روی وایر حرکت می کند تا به محل تنگی رگ برسد در این حالت پزشک بالون را باد می کند.

بعد از بالون کاری، محل تنگی آماده و پذیرای استنت گذاری میشود. استنت یک توری ظریف فلزیست که از ترکیب آلیاژ تیتانیوم کبالت یا کروم کبالت درست شده است. قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارد و شکل و فرم رگ را را به خود میگیرد. استنت روی یک بالون نصب شده است و وقتی به محل تنگی رسید با باد کردن بالون استنت هم شکل استوانه ای خود رامیگیرد و مثل داربست در محل به دیواره رگ میچسبد. و شکل رگ را بخود میگیرد. سپس بالون و وسایل از رگ خارج میشوند و درپایان پزشک چند فیلم برای اطمینان میگیرد و در صورت رضایت از نتیجه بیمار به سی سی یو انتقال می یابد.

 

https://youtu.be/p3z9FLYijrQ

دکتر مهرداد طاهریون

متخصص قلب و عروق 

فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترو نشن

والولوپلاستی و پریفرال اینترونشن

برای آشنایی بیشتر و اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب دکتر به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *