آنژیوگرافی از راه دست | متخصص قلب اصفهان

بررسی مزایای آنژیوگرافی از راه دست

در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان به بررسی مزایای آنژیوگرافی از راه دست خواهیم پرداخت. تا پایان این بخش همراه ما باشید. موقعیت سطحی شریان رادیال انجام هموستاز را ساده‌تر کرده و عوارض خونریزی در محل بریدگی را عملاً برطرف می‌سازد. دستگاه‌های فشرده‌سازی ارزان‌قیمت به‌سادگی باعث هموستاز شده و استفاده از نیروی انسانی را به حداقل می‌رسانند. بیماران بلافاصله بعد از جراحی، سرپا می‌شوند و مدت بستری‌شدن آن‌ها در بیمارستان به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این در مقایسه با روش فمورال به دلیل کاهش عوارض عروقی و مدت بستری‌شدن در بیمارستان، از نظر هزینه‌ها نیز برای بیمار مقرون‌به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود.

از دیدگاه بیمار، بهترین مزیت این روش کاهش عوارض ناشی از آن می‌باشد. سرپا شدن و بهبود یافتن سریع نیاز به استفاده از سوند و روی تخت ماندن و در نتیجه ابتلا به کمردرد را کاهش می‌دهد علاوه بر این با وجود تکنولوژی‌های جدید و پیشرفت تکنیک‌ها بیمار در مقایسه با روش فمورال در زمان قراردادن و خارج‌کردن کاتتر درد کم‌تری احساس می‌کند. به همین دلیل بیماران انجام آنژیوگرافی از راه دست را نسبت به روش فمورال ترجیح می‌دهند.

شریان رادیال سمت چپ یک موقعیت عالی برای جراحی‌ها و معاینات داخلی نظیر جراحی بای‌پس شریان پستانی سمت چپ محسوب می‌شود. استفاده از آنژیوگرافی فمورال برای این پروسه‌ها در برخی موارد به دلیل پیچ‌خوردگی شدید شریان، هدایت‌نکردن صحیح کاتتر و سختی در رسیدن به نواحی دیستال به کمک کاتترهای بالونی با طول استاندارد چالش‌برانگیز می‌باشد. دایسکشن شریان آئورت یکی از جدی‌ترین عوارض ناشی از این روش محسوب می‌شود. با انجام آنژیوگرافی از طریق شریان رادیال مسیر دسترسی به قلب کوتاه‌تر و مستقیم شده و پروسه ساده‌تر می‌گردد.

چگونگی انجام آنژیوگرافی از راه دست

در خصوص این که باید در زمان آنژیوگرافی انتظار چه چیزی را داشته باشید از پزشک خود سؤال نمایید. جزئیات پروسه بسته به دلیل آنژیوگرافی در هر فرد متفاوت می‌باشد. در اغلب موارد آنژیوگرافی توسط متخصص قلب و تیمی از کمک پرستاران و پزشکان متخصص انجام می‌شود. روش انجام این پروسه به‌طورکلی به شرح زیر می‌باشد:

 • به شما دارو تزریق می‌شود تا گیج و خواب‌آلوده شوید. با این‌ حال در حین انجام پروسه هوشیار هستید. در برخی موارد ممکن است این پروسه تحت بیهوشی کامل انجام شود.
 • در طول پروسه تیم پزشکی علائم حیاتی شما را به طور مرتب بررسی می‌کنند.
 • جریان خون در مچ دست و بازو قبل از آنژیوگرافی بررسی می‌شود.
 • یک داروی بی‌حسی به بازوی شما تزریق می شود تا محلی که کاتتر درون آن قرار می‌گیرد را بی حس نماید.
 • پزشک از یک سوزن برای دسترسی به رگ خونی در بازو استفاده می‌کند. به‌ندرت برای دسترسی به رگ به ابزارهای جراحی نیاز می‌شود.
 • پزشک یک سیم نازک را درون رگ قرار می دهد و آن را به سمت قلب می‌فرستد.
 • در این حالت سیم را به‌عنوان راهنما در نظر می گیرند و سپس کاتتر را بر روی آن قرار می‌دهند. زمانی که کاتتر به قلب رسید، سیم از رگ خارج می‌شود.
 • ممکن است پزشک برای بررسی جایگاه دقیق کاتتر از عکس اشعه ایکس و اکوکاردیوگرام استفاده کند.
 • با استفاده از کاتتر پزشک مراحل بعدی آنژیوگرافی مانند باز کردن عروق کرونری مسدود شده را شروع می‌نماید.
 • بعد از اتمام پروسه، کاتتر از رگ خارج می‌شود.
 • در نهایت، محل قراردادن کاتتر می بندند و بانداژ می‌گردد. ممکن است تیم پزشکی برای جلوگیری از خون‌ریزی مدتی محل بریدگی را فشار دهند.

 

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

زمان مناسب انجام آنژیوگرافی از راه دست

یک فرد ممکن است بنا به دلایل مختلفی از جمله درد قفسه سینه به این پروسه نیاز پیدا کند. به کمک آنژیوگرافی می‌توان متوجه شد که آیا شریان‌های قلب به دلیل بیماری‌های عروق کرونر مسدود شده‌اند یا خیر. همچنین این روش به پزشک کمک می‌کند تا مناسب‌ترین و بهترین روش درمان بیماری فرد را تشخیص دهد.

درصورتی‌که یکی از عروق کرونر شما مسدود شده باشد، باید تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر قرار گیرید. در طول این پروسه یک بالن به ابتدای کاتتر متصل می‌شود. زمانی که بالن در جای خود قرار گرفت، باد شده و پلاک‌ها را به دو طرف دیوارهای رگ فشار می‌دهد. از این طریق شدت‌جریان خون درون شریان افزایش می‌یابد. علاوه بر این در اغلب موارد برای جلوگیری از بسته‌شدن مجدد رگ، یک استنت یا فنر نیز درون آن قرار می‌دهند.

علاوه بر این پزشکان از آنژیوگرافی از راه دست برای انجام دیگر روش‌های درمانی قلب نیز استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان از این روش برای باز کردن دریچه‌های قلب استفاده کرد چرا که در مقایسه با جراحی باز قلب کم تهاجمی‌تر می‌باشد. این روش نباید در بیماران بدون قوس کف دست سالم و بدون خون‌رسانی کامل به دست انجام شود.

متخصص قلب اصفهان آنژیوگرافی از راه دست چیست؟

آمادگی های لازم برای انجام آنژیوگرافی از راه دست

در خصوص نحوه آماده‌شدن با پزشک خود مشورت نمایید. نباید در شب قبل از آنژیوگرافی چیزی بخورید یا بیاشامید. همچنین باید مصرف برخی از داروهای خود را نیز متوقف کنید.

ممکن است پزشک قبل از آنژِیوگرافی چند آزمایش دیگر نیز از شما بگیرد. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عکس اشعه ایکس از قفسه سینه
 • الکتروکاردیوگرام برای بررسی ریتم ضربان قلب
 • آزمایش خون برای بررسی سلامت عمومی بدن
 • اکوکاردیوگرام، برای بررسی آناتومی قلب و میزان جریان خونی که به آن وارد می‌شود.
 • قبل از شروع پروسه یک سرم به دست یا بازوی شما متصل می‌گردد. تمامی موهای اطراف ناحیه‌ای که کاتتر درون آن قرار می‌گیرد باید تراش شوند. همچنین برای جلوگیری از لخته‌شدن خون به شما دارو تزریق خواهد شد.

 


مطالعه بیشتر 

درمان نارسایی شریانی و وریدی

عوارض آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری

چگونگی انجام فنر زدن قلب

قرص وارفارین | موارد استفاده و منع استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *